AktualnościZ Polski

Projekt dronowy ASSURED-UAM

Ruszyły prace nad projektem ASSURED-UAM, którego celem jest stworzenie kompleksowych rekomendacji, przygotowujących włączenie bezzałogowych statków powietrznych do zrównoważonej mobilności miejskiej.

Międzynarodowe przedsięwzięcie pod nazwą Acceptance, Safety and Sustainability Recommendations for Efficient Deployment of UAM (ASSURED-UAM) realizowane jest przez lidera projektu, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, a także sześciu partnerów z obszaru UE – w tym Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM).

Działania prowadzone w ramach ASSURED-UAM mają na celu określenie scenariuszy rozwoju dla bezzałogowego lotnictwa w miastach, zdefiniowanie i zebranie wymagań technicznych i organizacyjnych, a w dalszym etapie – wdrażanie usług testowych i przygotowanie przestrzeni miejskiej do wykorzystania dronów.

Acceptance, Safety and Sustainability Recommendations for Efficient Deployment of UAM (ASSURED-UAM)

Liderem projektu jest partner Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. W prace nad projektem zaangażowane są trzy obszary metropolitalne: miasta Bari i Porto, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która również jest partnerem CEDD.

Działanie, któremu przewodzi GZM, obejmuje m.in. weryfikację scenariuszy wdrożeniowych i rekomendacji w warunkach rzeczywistych, zgodnych z potrzebami miast, z uwzględnieniem bezpieczeństwa, akceptacji społecznej oraz zrównoważonego rozwoju.

Wspólnym zadaniem GZM, Bari i Porto będzie przeprowadzenie analiz rynkowych, jak również analiz wykonalności uruchomienia operacji/usług realizowanych za pomocą BSP w niedalekiej przyszłości (2-3 lata). Co ważne, analizy nastawione są na cele GZM w zakresie poprawy mobilności, jak i bezpośrednio wynikających z przyjętych w Metropolii strategii w tym zakresie.

Realizację projektu zaplanowano na okres 28 miesięcy, przypadający w latach 2021 – 2023.

W ramach konsorcjum ASSURED-UAM współpracują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (ILOT); Centr Italino Ricerche Aerospaziali SCPA (CIRA); Centro de Engenharia e Desenvolvimento (CEiiA ASSOCIACAO); Institute for Sustainable Society and Innovation (ISSNOVA); Distretto Tecnologico Aerospaziale S.C. A R.L. (DTA); Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM); Stichting Nationaal Lucht – En Ruimtevaartlaboratorium (NLR).

Całość projektu finansowana jest w ramach projektu Komisji Europejskiej HORYZONT 2020 i będzie realizowana w latach 2021-2023.

Źródło: https://cedd.pl/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Jak zrobić konwersję świadectwa UAVO do uprawnień UE?

Następny

Od 3 lutego PansaUTM w wersji 1.2

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *