AktualnościZe Świata

Projekt RAFAGA – w pełni autonomiczny dron bez nawigacji GPS

Znane nam wszystkim drony cywilne to najczęściej maszyny zdalnie sterowane z możliwością wykonywania lotów w pełni autonomicznych. Do celów programowalnych misji praktycznie wszystkie potrzebują systemu nawigacji satelitarnej (GPS), by dokładnie określać swoje położenie. Tymczasem naukowiec z meksykańskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki, Optyki i Elektroniki (INAOE) – José Martínez Carranza – opracował drona opartego o sprawdzoną konstrukcję wielowirnikowca (hexacopter), który jest w stanie poruszać się w pełni autonomicznie bez nawigacji.

Projekt nosi skróconą nazwę RAFAGA od ang. Robust Autonomous Flight of unmanned aerial vehicles in GPS-denied outdoor areas.

RAFAGA - dron autonomiczny bez GPS

Do orientacji w przestrzeni oraz w terenie maszyna Carranzy używa różnych czujników, które służą za jego zmysły – są to przede wszystkim akcelerometry, żyroskopy i kamery. Dzięki nim maszyna potrafi określić swoje położenie i rozpoznawać obiekty na ziemi, a dzięki temu jest w stanie lecieć w określonym wybranym przez siebie kierunku oraz podejmować samodzielnie decyzje co do trasy lotu.

Bezzałogowiec opracowany przez José Martíneza Carranza definiuje zatem na nowo „autonomiczność” lotu drona, który ma w sobie pierwiastek sztucznej inteligencji. Maszyna nie leci po zaprogramowanej wcześniej lub narzuconej z góry trasie, lecz sama analizuje teren i wybiera optymalny kierunek i wysokość lotu. Dzięki pokładowym czujnikom może także unikać a czasie rzeczywistym przeszkód i zagrożeń oraz samodzielnie reagować na wynikające na bieżąco różne zdarzenia w powietrzu. Do stworzenia całego systemy użyto stosunkowo tanich i ogólnodostępnych czujników więc kompletny system nie jest zbyt kosztowny, a jego główną wartością są opracowane przez Carranzę algorytmy.

Chyba każdemu łatwo będzie sobie wyobrazić ogrom zastosowań takiego systemu we współczesnych dronach – chociażby tych stosowanych obecnie czy będących w fazie testów. Wiele firm kurierskich czy np. firma Amazon testują dostawy produktów przy pomocy dronów bez tego rodzaju rozwiązań, a tymczasem system Cerranzy mógłby wprowadzić znaczące usprawnienia do ich lotów oraz podnieść bezpieczeństwo autonomicznych operacji z wykorzystaniem dronów.

Źródło: http://dronelife.com/2015/05/26/scientist-create-drones-that-fly-autonomously-learn-new-routes/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Kałasznikow zaprezentował swoje pierwsze drony

Następny

5 pierwszych Global Hawk Block 40 dla NATO

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *