Porady

Przed lotem sprawdź prognozę pogody

Planujesz loty dronem za kilka dni? Przygotowałeś swój sprzęt i naładowałeś li-pole? Sprawdziłeś już jaka przestrzeń powietrzna rozciąga się nad terenem lotów i gdzie trzeba starać się o zgodę? Świetnie! Teraz warto byłoby sprawdzić prognozowaną pogodę, która czasem może solidnie pokrzyżować Twoje plany.

Co powinien sprawdzić operator przed lotem?

Chyba nie będzie żadnego zaskoczenia, że powinien sprawdzić przede wszystkim prognozowane opady oraz wiatr. Czasem warto również spojrzeć na zamglenie i pułap chmur. Dla wielu operatorów ważnym wskaźnikiem jest również tzw. Kp-index określający aktywność promieniowania, które dociera do Ziemi w wyniku wybuchów na Słońcu (w skali od 0 do 9). Wysoki wskaźnik Kp-index powoduje duże zakłócenia GPS, którego zdecydowanie nie powinno się wtedy używać w locie. Nie bez znaczenia dla cywilnych dronów jest również temperatura powietrza. Zbyt niska prowadzi do zmniejszenia pojemności i wydajności baterii Li-po, które szybciej się rozładowują. Znów zbyt wysokie temperatury prowadzą do szybkiego nagrzewania się np. regulatorów silników, które łatwo można przegrzać, co prowadzi do wyłączenia silnika i upadku drona z wysokości.

Gdzie sprawdzać pogodę dla droniarzy?

Powstały już do tego celu specjalne aplikacje internetowe i mobilne, najpopularniejszą z nich jest chyba UAV Forecast, czyli wprost: prognoza pogody dla UAV’ów:

Zrzut ekranu z wersji przeglądarkowej uavforecast.com
Zrzut ekranu z wersji przeglądarkowej uavforecast.com

UAVforecast.com pokazuje komplet informacji potrzebnych do lotu i robi to w wersji darmowej na 24h wprzód (w wersji płatnej na 7 dni, ale raczej nie liczyłbym nawet na 50% skuteczność takiej prognozy). Wystarczy wpisać lokalizację lub wybrać ją na mapie. Narzędzie ma dużą sprawdzalność dlatego jest dość popularne wśród droniarzy. Dodatkowo jeśli określimy sobie wartości maksymalne i minimalne np. siły wiatru lub ilości satelit to w ostatniej rubryce narzędzie nam daje prostą odpowiedź czy latać w tych godzinach czy nie. Póki co wersja mobilna jedynie na telefony z systemem Android.

Jest też coś z naszego podwórka – znane i od dawna przeze mnie używane www.meteo.pl:

Zrzut ekranu z www.meteo.pl

Meteo.pl to raczej typowa prognoza pogody dla każdego, nie specjalnie dla operatorów dronów. Za to jest prognozowana na 60 do 84h wprzód, jest całkiem bezpłatna, pokazuje dane z zachmurzenia, siły i kierunku wiatru, temperatury, ciśnienia, opadów, widzialności i mgły. Dotyczy tylko Polski, ale jednocześnie ma dużą sprawdzalność, przynajmniej w modelu UM na siatce 4km (korzystaliśmy z niej nawet na kursie szybowcowym równolegle z METAR’em). Jeśli nie przejmujecie się Kp-index’em i ilością widocznych satelit (tzn. nie latacie z użyciem GPSu) to meteo.pl w zupełności się sprawdzi.

Jeśli już jesteśmy przy meteo.pl to – prócz skróconej powyższej prognozy pogodowej – zdecydowanie polecam spojrzeć na mapy.meteo.pl. Tutaj znajdziecie mapy pogodowe nie tylko nad Polską, ale i nad sąsiadami Polski z każdej strony. Dzięki mapie zachmurzenia i kierunkowi wiatru możecie przewidzieć gdzie dokładnie nad Polską za parę godzin czy nawet paredziesiąt minut będzie przechodzić front z opadami, gdzie konkretnie będą burze itp. Po prostu genialne i niezmiernie pomocne w ocenie warunków do lotów w konkretnym miejscu Polski:

http://mapy.meteo.pl
http://mapy.meteo.pl – mapa zachmurzenia i opadów

Ostatnio wpadła mi w oko również przeglądarkowa aplikacja https://www.windyty.com/:

Zrzut ekranu z windyty.com
Zrzut ekranu z windyty.com

Wbrew temu co sugeruje nazwa (Windyty) aplikacja nie pokazuje jedynie prognozowanego wiatru, ale również temperaturę, chmury i deszcz, fale, śnieg i ciśnienie. Wprawdzie prognozę można sprawdzić aż na 12 dni wprzód i całość ma bardzo atrakcyjną formę wizualną to dane nie są przedstawione liczbowo a jedynie za pomocą kolorów i tęczowej podziałki w prawym dolnym rogu przez co ciężko o precyzyjne informacje. Plusem jest możliwość sprawdzenia wartości na różnych wysokościach a nie tylko przy gruncie, więc jak ktoś potrzebuje kierunku i wartości wiatru na np. na FL450 to Windyty będzie jak znalazł ;).

Dla tych, którzy latają w większości w trybie GPS radzę również sprawdzać przed lotem tzw. Kp-index określający aktywność burz na Słońcu, które to mają wpływ na działanie satelit i sygnałów radiowych na ziemi. Do sprawdzania K-index’u w sieci jest wiele stron:

Kp-index - promieniowanie słoneczne

Kp-index - promieniowanie słoneczneKp-index - promieniowanie słoneczne
Źródło: http://www.swpc.noaa.gov/products/goes-x-ray-flux

Coś dla powietrznych fotografów

Na koniec zostawiłem sobie perełkę – coś dla wszystkich filmujących z powietrza swoje loty i zarazem dla tych, którzy zwracają uwagę na szczegóły takie jak np. kąt padania promieni słonecznych przy fotografowaniu obiektów z góry. Polecam zatem http://photoephemeris.com/ – aplikację, w której sprawdzicie o jakiej porze w ciągu dnia i nocy w danej lokalizacji będzie najlepsze światło do fotografowania (również światło księżyca;). Aplikacja dostępna jest w wersji dekstopowej, na iOS i Androida.

TPE - The Photographer Ephemeris
TPE – The Photographer Ephemeris

Obsługa aplikacji w pierwszej chwili nie wygląda do najprostszych, ale na stronie produktu można znaleźć szybki poradnik z wytłumaczonymi poszczególnymi elementami ekranu obsługi i jak się okazuje nie jest to wcale takie trudnie. Tak czy inaczej – to aplikacja dla prawdziwych powietrznych fotografów, dla których światło i dobry kadr gra główną, a nie poboczną rolę przy filmowaniu lub fotografowaniu z powietrza.

Z czego jeszcze korzystacie?

Z informacji, które do mnie dotarły godne polecenia są jeszcze poniższe serwisy pogodowe:

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje aplikacji, z których korzystacie przy planowaniu lotów dronem – zachęcam do pozostawienia komentarza.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Phantom X - nowy koncept autonomicznego drona DJI

Następny

Zrobić własnego drona czy kupić gotowego do lotu?

1 Komentarz

  1. 10 stycznia 2017 at 09:10 — Odpowiedz

    Często nasi klienci pytają: czy da się latać dronem kiedy temperatura na zewnątrz dochodzi do minus dziesięciu stopni Celsjusza?

    Odpowiedź jest jedna: oczywiście, należy tylko pamiętać, by zadbać o wyższą temperaturę bateriii przed lotem. Można używać do tego specjalnych otulaczy na akumulatory w trakcie lotu, albo specjalnych grzałek do pakietów baterii. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków wystarczy trzymać baterię w ciepłym miejscu przed samym lotem. Wyjmować ją należy dopiero tuż przed samym lotem. Należy pamiętać, by po włożeniu baterii do drona rozpocząć lot od zawisu na niewielkiej wysokości i poczekać aż akumulator li-po samoczynnie się rozgrzeje. 🙂 Wysokich lotów!

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *