Przegląd prasy – 22/03/2018
Zapraszam na krótki przegląd prasy z dnia 22 marca 2018. Trzy informacje na dziś: problemy Brytyjczyków z rosnącą ilością incydentów w pobliżu lotnisk z udziałem dronów, nowy-stary patent Amazonu na reagowanie dronów na ludzkie gesty i niezawodna broń anty-dronowa: mikrofale i laser.
1. Brytyjczycy mają problem z dronami w pobliżu lotnisk
Wg statystyk prowadzonych przez UK Airprox Board (UKAB) w przeciągu dwóch lat w Wielkiej Brytanii liczba incydentów związanych z dronami stanowiącymi zagrożenie dla ruchu powietrznego potroiła się. W 2015 było ich 29, w 2016 – 71, a w minionym 2017 – 92.
Nic w tym w sumie dziwnego, bo prawdopodobnie przez minione 3 lata liczba użytkowników dronów komercyjnych również wzrosła kilkukrotnie. Nie mniej nie można bagatelizować tego typu incydentów tym bardziej, że aż 28 z nich w zeszłym roku zostało zakwalifikowanych jako zdarzenia poważnie zagrażające kolizją z samolotami liniowymi w pobliżu portów lotniczych w Heathrow, Gatwick, London City, Edynburgu, Manchesterze, Liverpoolu i Bristolu.
Z przeprowadzonych wcześniej badań brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika, że w przypadku kolizji powietrznej samolotu z ważącym jedynie 2 kg dronem może on dokonać krytycznych zniszczeń w przedniej szybie załogowego statku powietrznego i to w dodatku najczęściej podczas najtrudniejszego manewru – lądowania – podczas którego załoga musi być w pełni skupiona na wykonywanych czynnościach.
Źródło: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/19/drone-near-misses-triple-two-years/
2. Amazon patentuje pomysł na odczytywanie naturalnych ludzkich gestów i komend głosowych przez drona
W miniony wtorek do urzędu patentowego w USA wpłynął wniosek od Amazona na patent obejmujący drona, który będzie potrafił zrozumieć ludzką reakcję przy pomocy widocznych gestów lub głosu. Nie jest to specjalnie nowy pomysł, a raczej kontynuacja patentu złożonego do urzędu w 2014 roku, który już wtedy obejmował „interakcję człowieka z dronem”.
Do czego sam Amazon mógłby spożytkować opatentowaną technologię? Prawdopodobnie do odczytywania naturalnych gestów człowieka w przypadku dostarczania paczki dronem (w ramach programu Amazon PrimeAir). Chodzi np. o to, by osoba oczekująca na drona Amazon z lecącego z paczką mogła podczas podchodzenia do lądowania w naturalny sposób wskazać maszynie miejsce, w którym ma wylądować i zostawić paczkę tudzież wyraźne oznajmić (np. machając rękami) by dron nie zbliżał się ze względów bezpieczeństwa.
Źródło: https://www.geekwire.com/2018/waving-drones-wackiest-patent-image-youll-see-today-courtesy-amazon/
Szczegóły patentu: http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect2=PTO1&Sect2=HITOFF&p=1&u=/netahtml/PTO/search-bool.html&r=1&f=G&l=50&d=PALL&RefSrch=yes&Query=PN/9921579
3. Koncern Raytheon ma sprawdzony sposób na eliminację dronów
Podczas manewrów Maneuver Fires Integrated Experiment zorganizowanych w Fort Sill w Oklahomie (USA) jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata – Raytheon – pokazał swój niezawodny sposób na unieszkodliwianie dronów w powietrzu. Zestaw składa się z urządzeń emitujących zarówno mikrofale jak i wiązki laserowe o dużej energii. W ramach przeprowadzonych pokazów przy pomocy mikrofal zostało zniszczonych 33 bezzałogowych statków powietrznych, laser unieszkodliwił kolejne 12 dronów.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy