Przegląd prasy – 23.05.2019r.
Zapraszam na kolejny przegląd prasy. W ostatnich dniach dzieje się całkiem sporo w branży dronów. Warto być na bieżąco ze światem dronów!
1. Duże zmiany w przestrzeni powietrznej FIR EPWW
Polska przestrzeń powietrzna FIR EPWW przeszła sporą reorganizację struktur. Zmiany są prawdopodobnie jednymi z największych zmian na przestrzeni ostatnich lat. Rzutują zarówno na lotnictwo załogowe jak i bezzałogowe. Dodano aż 106 strutktur (w tym 46 TRA i dużo z nich jest od ziemi), zarazem usuwając 34 inne struktury (w tym 19 stref TSA). Wszystkie MATZ i przeszły w MCTR/MTMA, dodano aż 29 MRT i po raz pierwszy pojawiły się na południu kraju. Więcej przeczytacie na portalu dlapilota.pl lub to samo na droneradar.eu.
2. DJI na celowniku USA – czy podzieli losy Huawei?
Administracja prezydanta USA – Donalda Trumpa – nałożyła sankcje na koncern Huawei odcinając go tym samym od amerykańskiego rynku sprzedaży, ale również od wszelkich partnerów biznesowych rodem z USA (Google, Panasonic, Microsoft, Intel). To może oznaczać upadek marki, ale pozostawmy ten temat. Dla nas istotniejszą informacją jest fakt, że teraz USA bierze na celownik DJI – największego chińskiego producenta dronów, którego udział w rynku dronów rekreacyjno-komercyjnych szacuje się na 2/3 całego rynku!
Jeśli amerykański departament bezpieczeństwa (U. S. Department of Homeland Security) udowodni, że drony DJI przesyłają wrażliwe dane z lotów do producenta to DJI może podzielić losy Huawei na rynku USA.
Źródło: https://www.cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/chinczycy-szpieguja-za-pomoca-dronow-usa-ostrzega
3. DJI zaprezentował projekt AirSense
Niezależnie od doniesień o prześwietlaniu DJI przez administrację amerykańską chiński producent zaprezentował projekt DJI AirSense, który zakłada wyposażenie wszystkich przyszłych dronów DJI w odbiorniki sygnałów z transponderów ADS-B. Dzięki temu aplikacja DJI Go (4) będzie ostrzegała użytkownika drona podczas lotu, że w pobliżu niego przelatuje załogowy samolot bądź śmigłowiec. Obecnie takie rozwiązanie jest już zaimplementowane do dronów DJI z serii Enterprise m.in. Mavic 2 Enterprise i do całej serii Matrice 200.
Pomysł jest naprawdę dobry (pomijając fakt, że drony będą droższa…). Niestety problem teraz leży po stronie załogowych statków powietrznych – te latające w przestrzeni niekontrolowanej nie mają w Polsce obowiązku posiadania transpondera zatem większość latających samolotów, śmigłowców, szybowców czy paralotniarzy i tak nie będzie „widocznych” w aplikacji DJI.
4. Ruszyła rejestracja na giełdę korporacyjną DroneTech 2019
Organizatorzy największych w Polsce targów dronowych – DroneTech World Meeting w Toruniu – ogłosili uruchomienie darmowej rejestracji na giełdę kooperacyjną dla dostawców i odbiorców rozwiązań dronowych (spotkania B2B). Firmy mogą rejestrować się na stronie: https://dronetech-2019.b2match.io/.
5. Podczas finału Eurowizji izraelska policja zneutralizowała około 80 dronów
Drony znalazły się w zamkniętej dla ruchu strefie powietrznej. Tamtejsze polcja w celach powstrzymania dronów przed dalszym naruszaniem przestrzeni zastosowała zakłócające sygnał radiowy „karabiny” antydronowej firmy Hikivision – najprawdopodobniej model UAV-D04JAI Defender Series UAV Jammer.
Źródło: https://www.infosecurity24.pl/legislacja/eurowizja-2019-izraelska-policja-zdjela-80-dronow
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy