Przegląd prasy dronowej – 15.06.2024 r.
O tym, że dronem typu FlyCart 30 można wlecieć na Mount Everest, o podwojeniu ilości operacji systemów BSP do 2029 r., o latających taksówkach w Paryżu i więcej – dowiecie się z aktualnego przeglądu prasy dronowej.
DJI FlyCart 30 z dostawą na Mount Everest
O tym, że drony DJI mogą latać w najwyższych górach świata, wiedzieliśmy już od dawna i w dużej mierze przyczynili się do tego sami Polacy – konkretnie Bartek i Andrzej Bargiel. Andrzej Bargiel jako pierwsza osoba na świecie w 2018 roku zjechał na nartach z wierzchołka K2, co przy pomocy drona uwiecznił właśnie Bartek Bargiel, który wzniósł się komercyjnym DJI (zmodyfikowanym DJI Mavic 2 Pro) na wysokość samego szczytu K2 tj. 8611 m n.p.m. Co jednak ciekawsze ten sam dron został przez Bartłomieja wykorzystany wtedy do transportu leków dla potrzebującego himalaisty pod Broad Peak (Rickiego Allena), co prawdopodobnie uratowało mu wtedy życie.
Minęło 6 lat od tamtego wyczynu i kilku nowych modelach dronów, które od tamtego roku zostały wprowadzone na rynek firma DJI pochwaliła się kolejnym historycznym wyczynem. Przy pomocy drona DJI FlyCart 30 w celach testowych dostarczono z obozu głównego pod Mount Everest (Everest Base Camp) do obozu pierwszego trzy butle z tlenem oraz dodatkowe mniejsze przedmioty. W drodze powrotnej dron zabrał trochę… śmieci, by nie robić pustych przebiegów. Loty zostały wykonane na wysokościach w zakresie 5300-6000 m nad poziomem morza, przy zmieniających się temperaturach od -15 do 5 stopni C oraz przy wietrze ok. 15 m/s. Warto zaznaczyć, że czas transportu ładunku o wadze 15 kg wyniósł 12 minut, co szerpom zajmuje zwykle 6-8h marszu przez lodowiec.
W 2029 roku podwoi się ilość operacji dronami
„Obecne systemy zarządzania ruchem lotniczym i przestrzenią powietrzną są w przeważającej mierze zaprojektowane do zarządzania lotnictwem załogowym. Jednak rozprzestrzenianie się operacji dronów, które według raportu podwoi się na całym świecie do 28 milionów do 2029 r., wskazuje jednak na pilną potrzebę bezpiecznych, wydajnych i zrównoważonych systemów UTM.” – raport PwC
Latające taksówki w Paryżu podczas igrzysk olimpijskich
Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu będą testowane latające taksówki – poinformował francuski minister transportu Patrice Vergriete. Przewozy podczas igrzysk będą organizowane w porozumieniu z francuską agencją żeglugi powietrznej ADP, przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej RATP oraz władzami francuskiej stolicy.
Cztery strefy startu i lądowania powstaną wokół Paryża i w samym mieście: na lotniskach Chrlesa de Gaulle’a i Le Bourget. W zachodniej części Paryża na Sekwanie ma stacjonować pływająca platforma będąca lotniskiem dla powietrznych taksówek.
Prawdopodobnie drony, które zostaną użyte do tego celu to duże wielowirnikowe konstrukcje niemieckiej firmy Volocopter.
Źródło: https://www.tvp.info/78046017/duze-drony-pomieszcza-nawet-kilka-osob
Rój dronów zdolny do przeprowadzenia triażu na polu walki
Dronów na polu walki nie muszą być zawsze kojarzone z bronią do zabijania wroga lub niszczenia wrogich pojazdów. Instruktorzy Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej (OMPWiSM) Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie promowali w Hamburgu swój projekt o nazwie MILGEOMED. Nazwa oznacza „inteligentny, zintegrowany system do lokalizacji, wstępnej oceny i pomocy medycznej poszkodowanym na polu walki wykorzystujący geoinformacje i sensory biomedyczne”. W skrócie: chodzi o wykorzystanie roju dronów do przeprowadzenia triażu na polu walki w celu identyfikacji poszkodowanych i wstępnej oceny ich stanu zdrowia w celu udzielenia pomocy w odpowiedniej kolejności.
Więcej o projekcie: https://investcore.pl/project/milgeomed
Prototypowy karabin Grot C16A2 z celownikiem „na drony”
Spółka MILDAT zaprezentowała prototypową konfigurację samoczynnego karabinka MSBS Grot C16A2 przeznaczoną do niszczenia dronów.
Zaprezentowany karabinek Grot C16A2 został wyposażony w skomputeryzowany systemem celowniczym Smartshooter SMASH x4 ułatwiający wykrywanie i zestrzeliwanie małych, cywilnych dronów. W skład zestawy wchodzi celownik optyczny o czterokrotnym powiększeniu, dalmierz laserowy oraz system kontroli ognia SMARTSHOOTER, który umożliwia wykrywanie, rozpoznawanie i śledzenie zarówno celów latających jak i znajdujących się na ziemi na wiekszych dystansach.
Źródło: https://milmag.pl/prototypowy-grot-c16a2-przeciwko-dronom/
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy