AktualnościZe Świata

Rozwój europejskiego rynku dronów zagrożony?

Ogólnoeuropejskie sieć entuzjastów dronów NODE (The Network of Drone Enthusiasts) bije na alarm! Planowane przez Komisję Europejską przepisy mogą znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić loty dronami. Organizacja przedstawia problem, a także zachęca do podpisywania elektronicznej deklaracji sprzeciwu. Jak podkreśla: każdy głos ma znaczenie, a czasu jest bardzo mało.

Zdaniem NODE problemem są nowe unijne przepisy mające na celu ujednolicenie przepisów we wszystkich krajach UE. Wkrótce w życie wchodzi rozporządzenie podstawowe (bazowe), po którym później zostaną opublikowane rozporządzenia delegowane i wykonawcze.

Organizacja uważa, że problemem jest szczególnie jeden z planowanych przepisów dotyczący ograniczenia normy hałasów dla dronów z klas C1 i C2: ograniczenie ma być do poziomu 80-90db według standardu EN ISO 3744:2010.

Norma jest zbyt wyśrubowana dla niemal wszystkich dronów, metodologia pomiaru niewłaściwa a dodatkowo producenci nie mają okresu przejściowego na dostosowanie swoich urządzeń.

Klasa C1 dronów wg przepisów UE
Źródło: http://www.ulc.gov.pl
Klasa C2 dronów wg przepisów UE
Źródło: http://www.ulc.gov.pl

Jakie to ma znaczenie?

Prawie wszystkie drony obecne teraz na rynku i należące do klasy C1 i C2 (masa do 4 kg) nie spełniają wymogów, które ma ustalić Komisja Europejska. Jeżeli przepis ten nie zostanie zmieniony to każdy komercyjny dron do 4kg – niezależnie od producenta – nie będzie spełniał przepisów, a co za tym idzie nie będzie można go używać na terenie UE. Łatwo wyobrazić sobie negatywny wpływ takiego przepisu na wykorzystanie dronów nie tylko do działalności gospodarczej, ale nawet do rekreacji.

Jaki jest problem?

Według zrzeszenia NODE proponowany wymóg nie ma żadnego technicznego wyjaśnienia i dowodów naukowych. Podkreślane jest również, że sugerowana norma ISO przeznaczona jest do maszyn stacjonarnych i trudno będzie ją zastosować przy użytkowaniu dronów

Apel NODE

Aby chronić rynek dronów w Europie, NODE wzywa Komisję Europejską do ponownego rozważenia limitów hałasu a także do ustalenia okresu przejściowego na okres 4 lat by producenci mogli się odpowiednio przygotować do nowych regulacji. Zrzeszenie proponuje również przekazanie projektów aktów delegowanych i wykonawczych do otwartych i szerokich konsultacji społecznych.

Jak Ty możesz pomóc?

Wystarczy tylko twój głos! Zapoznaj się ze szczegółami (tutaj: https://engage.newmode.net/nm-letter/5971/6053) stanowiska NODE i wypełnij bardzo krótki formularz. W ciągu 2 minut możesz wpłynąć na przyszłość rynku dronowego w Europie. Obecnie petycje podpisało ponad 2700 osób z całej Europy. Potrzebne jest 10 000 głosów.

Więcej o NODE można przeczytać tutaj: https://www.nodecampaign.org/eu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Ile o dronowych przepisach wie policja (w Krakowie)

Następny

AlphaPilot AI Drone Innovation Challenge - wyścigi dronów poziom wyżej

3 komentarze

  1. 6 września 2018 at 17:10 — Odpowiedz

    Mam nadzieję, że DJI zadziała. W końcu też mają duuuużo do stracenia.
    Zastanawiam się, swoją drogą, kto tu ma cokolwiek do zyskania?

  2. 6 września 2018 at 20:46 — Odpowiedz

    Chory przepis z tymi dronami jestem przeciwny tych zmian

  3. 6 września 2018 at 23:19 — Odpowiedz

    Dzieje się coś złego z EUROPĄ XIX w.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *