RQ-21A BlackJack dla polskich wojsk specjalnych
Już za kilka miesięcy polscy komandosi dostaną nowe bezzałogowce – będą to amerykańskie drony RQ-21A BlackJack z koncerny Boeing. Aktualnie polskie Wojska Specjalne użytkują od prawie ośmiu lat inny amerykański UAV podobnej klasy i tego samego producenta – drony ScanEagle.
Realizacja dostawy BlackJack’ów do polskiej armii będzie realizowana w ramach procedury FMS – Foreign Military Sales. Pod koniec ubiegłego miesiąca Departament Obrotny USA podpisał z firmą Insitu – będącą częścią koncernu Boeing – umowę na dostawę do polskiego wojska 5 latających BlackJack’ów oraz dwie naziemne stacje kierowania. Kontrakt opiewa na 11 mln dolarów.
RQ-21A BlackJack są sporo większe od ScanEagle użytkowanych obecne przez „specjalsów” – mają 2.5m długości, 4.9m rozpiętości o ważą 37kg. Dla porównania Scan Eagle mają 1.2m długości, 3m rozpiętości i ważą 12kg (masa własna).
Ponieważ w USA są one użytkowane przez Marynarkę Wojenną często na lotniskowcach, do ich startu stosuje się specjalną wyrzutnię, a lądowanie polega na przechwyceniu drona przez rozciągniętą ponowo linę, w którą BlackJack musi trafić jednym ze skrzydeł. Lina ześlizgując się po krawędzi natarcia skrzydła ostatecznie zaczepia się o hak na końcówce skrzydła wyhamowując drona. Tę procedurę widać pod koniec powyższego filmu.
BlackJack mogą zabrać na pokład dodatkowe 18kg ładunku, napędzane są silnikiem tłokowym o mocy 8 KM i osiągają prędkość do 137km/h, a ich maksymalny pułap lotu to 5900m. W powietrzu mogą pozostawać do 16 godzin bez tankowania. Znów porównując z użytkowanym obecnie Scan Eagle: ich maksymalna masa startowa to 18kg z czego ponad 4kg to paliwo, więc użyteczny udźwig wynosi zaledwie 2kg. ScanEagle nie latają również tak szybko (maksymalnie 130km/h), ani tak wysoko (maksymalny pułap to 5000m). Z racji swojej niewielkiej wagi mogą jednak pozostawać dłużej w powietrzu – do 20h bez lądowania.
BlackJack – jako zdecydowanie nowszy sprzęt (pierwszy oblot w 2012 roku) wspomoże a z czasem zastąpi zaledwie jeden zestaw ScanEagle (w 2005 roku wprowadzone do służby), który jest w Polsce użytkowany przez Wojska Specjalne. Dla polskiej armii będzie to już piąty rodzaj UAV w służbie – po izraelskich Orbiterach, polskich Fly Eye oraz Warmate (amunicja krążąca, ostatnio wprowadzona do uzbrojenia) i wspominanego wcześniej amerykańskiego ScanEagle.
Polska będzie trzecim krajem zagranicznym po Kanadzie i Holandii, w których będą latać BlackJack’i. W USA te bezzałogowce są używane przez marynarkę wojenną oraz piechotę morską.
Źrodło: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/25140?t=Nowe-drony-dla-specjalsow
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy