Sejmik Dronowy (Warszawa, 31.01.2017) – krótka relacja
Dnia 31 stycznia 2017 w Warszawie w Sali pod Kopułą Ministerstwa Rozwoju odbył się Sejmik Dronowy – konferencja o wyzwaniach rynku dronowego w świetle Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Gospodarzem konferencji była wiceminister Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwa Rozwoju, a za organizacją wydarzenia stoi przede wszystkim Sławomir Kosielinśki z Fundacji Instytut Mikromakro.
Jako, że nie dane mi było pojawić się osobiście na konferencji, posłużę się podsumowaniem i wrażeniami Sławka Kosielińskiego, który zorganizował i prowadził samą konferencję.
Swoje uczestnictwo w Sejmiku poprzez wcześniejszą rejestrację deklarowało 270 osób, z czego ostatecznie udział wzięło 220 osób, a co najważniejsze – prawie 100 podmiotów gospodarczych wypełniło deklarację woli przystąpienia do organizacji branżowej, co otwiera furtkę do stworzenia Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.
Od strony prawnej możliwość stworzenia izby lub ewentualnie związku pracodawców od początku pilotuje Kancelaria Prawna DZP. Pod koniec tego miesiąca powinno być już wiadomo, czy uda się w pełni sformalizować organizację i czy będzie to izba czy związek zawodowy. Kolejne spotkanie planowane jest na 22 marca i będzie to już zjazd założycielski.
Na III sesji Sejmiku około 130 uczestników zebrało się w dziesięciu „komisjach tematycznych” na szybką burzę mózgów w podziale na: opis obszaru, wyzwania technologiczne i bariery prawne. Zebrane uwagi ułatwią przygotowanie wniosków i rekomendacji oraz prace nad powstawaniem organizacji branżowej.
Zarządzanie kryzysowe, prawo, produkcja i użytkowanie dronów, młody biznes (startupy) – oto obszary, które zgromadziły po kilkunastu uczestników i tym samym nadały ton późniejszej dyskusji. Właściwie z każdego obszaru płynęły wnioski o większe lub mniejsze zmiany w prawie: przestrzeganie przez zamawiających zasady neutralności technologicznej, by nie deprecjonowali dronów; wiąże się z tym konieczna pilna zmiana w prawie geodezyjnym i kartograficznym, aby ośrodki geodezyjno-kartograficzne przyjmowały prace wykonane z bezzałogowców; i wreszcie, by ministrowie właściwi do spraw rolnictwa i ochrony środowiska, ale również minister właściwy do spraw transportu zajęli się zmianą zasad prowadzenia zabiegów agrotechnicznych z powietrza, by dopuścili drony do oprysków z niskiego pułapu (do 10 metrów). Dzisiaj jest to ogromna luka w prawie blokująca rozwój precyzyjnego rolnictwa. Pocieszający jest jednak fakt, który został ogłoszony podczas konferencji, że wkrótce zostaną zniesione wymogi uzyskiwania zgody na loty BVLOS dla strażaków i innych służb. To bardzo przyspieszy rozwój systemów bezzałogowych w sferze zarządzania kryzysowego.
Na to wszystko nakłada się konstatacja, że brakuje ośrodka poligonowego, na którym przedsiębiorcy i naukowcy mogliby w warunkach naturalnych bezpiecznie sprawdzać swoje systemy bezzałogowe.
Organizatorów Sejmiku Dronowego cieszy jeszcze jeden bardzo istotny fakt: udało się stworzyć zespół ludzi i organizacji zainteresowanych rozwojem tego rynku jako podzbioru Przemysłu 4.0, a nie jako branży lotnictwa.
W Sejmiku wzięli udział przedstawiciele m.in. Urzędu Lotnictwa Cywilnego (w osobie Pawła Szymańskiego), Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB (st. bryg. mgr inż. Krzysztof Biskup, bryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski), FlyTech UAV (Michał Wojas), iWing (Mariusz Naumienko), WB Electronics (Tomasz Badowski), Novelty RPAS (Tomasz Siwy), Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (dr Krzysztof Bławat), AirVein (Dariusz Werschner), branży dronów wyścigowych (Maciej Poschwald), kancelarii prawniczych: DZP, Kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Fotorelację z konferencji znajdziecie tutaj: http://www.5zywiolow.pl/fotorelacja-sejmiku-dronowego-2017/.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy