AktualnościPremieryZ Polski

Sky-Hero Loki MK2 – drony dla służb

Dnia 23.04.2021 r. firma DILECTRO dla zaproszonych osób przeprowadziła prezentację nowego drona europejskiej produkcji przeznaczonego głównie dla służb mundurowych – Sky-Hero Loki MK2. Miałem okazję być zaproszony na prezentację i z przyjemnością zdaję Wam z tego wydarzenia krótką relację.

Sky-Hero to europejska firma z siedzibą w Brukseli, która posiada ponad 5-letnie doświadczenie w produkcji dronów. Firma skupia się na produkcji wielowirnikowców i jak większość producentów – zaczynała od konstrukcji przeznaczonych do fotografii i filmowania z powietrza, a następnie – mniejszych dronów wyścigowych. Bazując na zdobytym doświadczeniu Sky-Hero opracowała swojego pierwszego drona skierowanego do służb – Loki 1.0. Produkt sprzedany został do policji, wojska i innych służb bezpieczeństwa publicznego w kilku krajach Europy (w rodzimej Belgii oraz Francji) a także do USA. W tym roku światło dzienne ujrzała druga wersja systemu pod nazwą Loki Mk2.

Loki Mk2 to cały system i tak też jest sprzedawany. Jeden zestaw składa się z dwóch dronów, 6 baterii i aparatury z zabudowanym ekranem FPV.

Konstrukcja samego drona Loki 2 jest elastyczna i wytrzymała, została wykonana z poliwęglanu. Wszystkie elementy są wymienne (śmigła, osłony śmigieł), by w razie uszkodzenia można było przeprowadzić szybką naprawę bez specjalistycznych narzędzi lub serwisowania w dedykowanym serwisie.

Sky-Hero Loki Mk2 z kontrolerem sterującym

Osiągi Loki Mk2

Dron Loki Mk2 waży ok. 600g z baterią – gotowy do lotu. Baterie to klasyczne LiPo’le 3S o pojemności 2400mAh, które wystarczają na ok. 15 minut lotu. Odporność na wiatr przy tej wadze drona podawana przez producenta wynosi do 7 m/s.

Standardowym wyposażeniem jest kamera analogowa o polu widzenia (FOV) równym 150 stopni w poziomie i 120 w pionie. Dron ma również mikrofon transmitujący dźwięk.

Odbiór wizji i dźwięku jest poprzez dedykowany kontroler (aparaturę sterującą), która posiada zabudowany ekran oraz głośniki. Aparatura ma – prócz drążków sterujących – 8 przycisków, z czego 7 jest funkcyjnych – z możliwością przypisania im różnych funkcji. Najważniejszą funkcjonalnością samej aparatury jest jednak fakt, że pilot może sterować nią aż 4 dronami w tym samym czasie (tzn. przełączając się między nimi). Gdy jeden dron jest aktualnie obsługiwany przez pilota pozostałe 3 mogą wisieć w powietrzu lub pilot może nimi wcześniej wylądować ustawiając je tak, by kamera obserwowała wskazany teren/pomieszczenie. Pilot w dowolnym momencie może przełączać się między dronami obserwując widok z poszczególnych kamer lub podrywając do lotu wybranego Loki w celu przemieszczania go do innej pozycji.

Sky-Hero Loki Mk2
Sky-Hero Loki Mk2

Prócz samego lotu producent przewidział tryb „pełzania”, który przyda się w momencie przeciskania się w po ziemi pod przeszkodami np. pod stojącym autem. Nawet wywrócenie „do góry nogami” drona nie jest mu straszne – Loki Mk2 ma tzw. „turtle mode” czyli tryb żółwia znany z dronów wyścigowych – zwiększając szybko obroty wybranej pary śmigieł dron bez problemów przewróci się „z pleców na brzuch” i dalszy lot będzie możliwy.

Pozycjonowanie GPS w Loki Mk2 jest opcją, standardowo lata utrzymując zawis po czujnikach dolnych podczerwieni. Trzeba pamiętać, że jest to system skierowany głównie do użytkowania w terenie i w obiektach, w których i tak korzystanie z GPS nie byłoby możliwe. Zalety Loki Mk2 mogą przydać się w przypadku akcji policji, wojska czy innych służb gdzie najpierw trzeba przeprowadzić rozpoznanie terenu lub obiektu przy pomocy kamer i mikrofonów bez narażania ludzkiego życia. To jednak nie wszystko.

Loki Mk2 może wziąć na swój pokład dodatkowe 250g więcej pod postacią dedykowanych akcesoriów podczepianych od spodu i obsługiwanych przez aparaturę sterującą. Może to być dodatkowa kamera skierowana w dół do obserwacji lub monitoringu (standardowa jest na stałe skierowana do przodu, nie posiada gimbala), ale można mu również podczepić np. granat hukowy (165db) odpalany zdalnie z kontrolera. Inne wyposażenie dedykowane do służb to np. granaty gazowe, stroboskopy, tasery.

Zabezpieczenia

System BSP dla służb musi być bezpieczny pod względem zabezpieczeń samego połączenia i transmisji danych. Loki Mk2 ma opcję szyfrowania obrazu. Poza obrazem i dźwiękiem dron transmituje jedynie telemetrię do aparatury pilota. Nie łączy się przy tym z internetem, nie ma modułu wifi ani karty SIM – wszystko odbywa się lokalnie drogą radiową. Również same aktualizacje software odbywają się bez podłączenia do sieci – oprogramowanie wgrywane jest z karty microSD wkładanej w gniazdo zabudowane w dronie.

W ramach prezentacji, która odbyła się w całości on-line reprezentacji firmy DILECTRO pokazali również dwa drony w locie przelatując nimi pomiędzy pomieszczeniami rozmieszczonymi na dwóch piętrach budynku. Zasięg Loki Mk2 jest zależny od samej konstrukcji budynku. By nie stracić zasięgu pilot powinien sprawdzać wskazanie RSSI (mocy sygnału radiowego) dostępne na aparaturze sterującej.

Więcej informacji o Loki Mk2 można przeczytać na stronie dystrybutora: https://dilectro.pl/produkt/sky-hero-loki-mk2/. Wiele prezentacji tego sprzętu w praktyce jest dostępnych na kanale YouTube firmy Sky-Hero.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

AirDron - mobilny system do badania jakości powietrza

Następny

Zaoszczędź 1915 PLN przy zakupie AUTEL EVO II Pro

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *