AktualnościWyposażenieZe Świata

SkyWall 100 – ręczna wyrzutnia pocisków antydronowych

Niewielka firma-startup o nazwie OpenWorks Engineering z siedzibą w hrabstwie Northumberland w Anglii stworzyła ręczną pneumatyczną wyrzutnię… siatki na drony o nazwie SkyWall 100. Cóż więcej można napisać? Napewno tyle, że Anglicy również mają fantazje :).

Ważąca 10kg ręczna wyrzutnia pocisków („wypełnionych” siatką) na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę przede wszystkim swoim nowoczesnym design’em rodem ze współczesnych filmów S-F. Filmowa prezentacja SkyWall została wyreżyserowana jak dobry film akcji: jest muzyka, jest dynamiczna akcja, są widowiskowe spowolnienia otwierającej się siatki na drony, z resztą zobaczcie sami:

Wcale nie piszę tego z ironią, choć pewnie część z Was uśmiechnęła się po obejrzeniu pierwszych 15 sekund spotu reklamowego.

SkyWall 100 wyrzuca z siebie pocisk wyglądający złowrogo pocisk, który zawiera siatkę do łapania drona oraz spadochron ratunkowy. Jak zapewnia producent – skuteczny zasięg wyrzutni sięga około 100 metrów, jest niezwykle cichy (bo pneumatyczny), a przeładowanie do następnego użycia trwa około 8 sekund.

Jeśli wierzyć zaprezentowanym na filmie reklamowym funkcjonalnością to na uwagę i szacunek zasługuje optyczne namierzanie obiektu z określeniem odległości do celu, czyli drona unoszącego się w powietrzu.

SkyWall łączy ze sobę dwa znane mi dotąd „systemy antydronowe” (wzięte w cudzysłów, bo nie wiem, czy to nie zbyt poważne określenie dla tych dwóch rozwiązań): innego ręcznego „karabinu” do zakłócania sygnału RC i przejmowania kontroli nad dronem o nazwie Battelle DroneDefender oraz niedawno pokazywanych w mediach innych dronów, wyposażonych w duże siatki i łapiących mniejsze od siebie maszyny. Czy takie nowe połączone rozwiązanie dla kogoś może być przydatne?

SkyWall 100
SkyWall 100 – „bazooka” na drony

Na filmie pokazano przejęcie drona latającego w pobliżu lotniska. Oczywiście jest to realistyczne rozwiązanie, o ile dron będzie leciał kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt metrów nad ziemią, a jego operator nie zuważy nadjeżdżającej ochrony wyposażonej w SkyWall 100. W podobny sposób można wykorzystać tę wyrzutnię np. do ochrony terenów prywatnych, terenów firm itp. Wciąż jednak zostaje wiele warunków do spełnienia, by wyrzutnia zadziałała – bezzałogowiec powinien wzasadzie stać w miejscu, być stosunkowo nisko nad ziemią, a „strzelec” musi się do niego maksymalnie zbliżyć, do tego niezauważenie.

Dwie rzeczy mi się całkiem podobają w prezentacji SkyWall. Po pierwsze system dba o to, by maszyna została w miarę bezpiecznie sprowadzona na ziemię – przy użyciu spadochronu doczepionego do siatki. Po drugie, prezentacja odbywa się na przykładzie lekkiego i małego DJI Phantom 3, wiszącego w miejscu. Nie ma tu przesadniej ściemy, że system działa na każdego rodzaju wielowirnikowce (nie mówiąc już o samolotach czy helikopterach, które są znacznie cięższe do przechwycenia), szczególnie o większej ilości silników i śmigieł. Przypuszczam, że w ich przypadku siatka mogłaby nie być tak skuteczna, a jeśli nawet, to tak mały spadochron nie dałby rady utrzymać ciężaru dużego sprzętu w powietrzu.

Tak czy inaczej, SkyWall 100 jest całkiem fajnym rozwiązaniem. Może niezbyt skutecznym, ale mimo wszystko łatwiej mi uwierzyć w jego działanie, niż próbę trafienia jednym dronem z siatką w drugiego drona, czy np. zakłócanie sygnału RC i w ten sposób bezpieczne sprowadzanie drona na ziemię za pomocą DroneDefendera.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Seminarium ULC na temat nowych przepisów - 11 marca 2016

Następny

Mac "Dronksy" Poschwald - wywiad przed World Drone Prix 2016

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *