Spectre Solutions zrewolucjonizuje lotnictwo cywilne w Gruzji
14 listopada br. w GITA TechPark, Tbilisi, polski producent dronów – Spectre Solutions, Gruziński Uniwersytet Lotniczy oraz gruzińska firma promująca innowacje – December 32, podpisali porozumienie nt. współpracy. Ich wspólnym celem jest zbudowanie razem cywilnego sektora bezzałogowych systemów latających (UAS) w Gruzji . Aby zrealizować ten plan, stworzonych ma zostać 300 miejsc pracy na terenie całego kraju.
Ceremonię podpisania uświetniły przemówienia Levana Darsalii – Zastępcy Przewodniczącego GITA (Gruzińska Agencja Innowacji i Technologii), Mariusza Pietrzaka – Zastępcy Szefa Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, Levana Khetsurianiego – Szefa Krajowego Biura Horyzontu Europa oraz Akaki Maisaia – Dyrektora Departamentu Bezzałogowych Systemów Latających i Lotnictwa Gruzińskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele rządów Polski, Gruzji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, eksperci branży lotniczej i WomeninTech, gruzińskie instytuty finansujące oraz przedstawiciele różnych start up’ów związanych z dronami.
Wydarzenie w GITA TechPark poprowadził Miles Lalor, dyrektor ds. rozwoju i współzałożyciel December32. Podpisującymi przedstawicielami stron byli Julia Schwarz – dyrektor generalna i współzałożycielka December 32, Sergo Tepnadze – rektor Gruzińskiego Uniwersytetu Lotniczego i Sebastian Konkol – dyrektor ds. informatyki i współzałożyciel Spectre.
Na mocy porozumienia strony zobowiązały się do wspólnego opracowania rozwiązań, które utorują drogę do integracji dronów z sektorem usług publicznych w Gruzji. Wspólna wizja zakłada rozmieszczenie wszechstronnych dronów do pionowego startu i lądowania (VTOL) na terenie całego kraju w celu efektywniejszego wykonywania różnych misji użyteczności publicznej, tj. poszukiwań i ratownictwa, reagowania na katastrofy, inspekcji linii energetycznych i dostaw medycznych Taki system ma być mniej kosztownym uzupełnieniem floty helikopterów.
Dzisiaj kładziemy solidne fundamenty dla stworzenia ekosystemu UAS w Gruzji. Razem z Georgian Aviation University i Spectre Solutions pokazujemy możliwości i chęć zbudowania pomostu pomiędzy decydentami, środowiskiem akademickim, przemysłem i startupami z branży w Gruzji oraz poprzez współprace międzynarodowe.
powiedziała Julia Schwarz z December 32.
Sygnatariusze zidentyfikowali projekty badawczo rozwojowe o dużym wpływie na wzrost gospodarczy i społeczeństwo Gruzji oraz zobowiązali się do wspólnego ubiegania się o finansowanie z programu „Horyzont Europa” na przedsięwzięcia, które zdecydowanie wspierają integrację Gruzji ze Wspólnotą Europejską, sprzyjają transferowi wiedzy z krajów UE i rozwijają konkurencyjną pulę talentów.
To ekscytująca szansa dla Gruzińskiego Uniwersytetu Lotniczego na umocnienie i utrzymanie swojej pozycji jako jedynej uczelni wyższej w Gruzji kształcącej zawodowych lotników. Współpraca z partnerami branżowymi otworzy nowe możliwości pracy dla naszych obecnych i przyszłych doktorantów i absolwentów, zapewni dostosowanie naszego programu nauczania do przyszłych potrzeb branży, a także przyspieszy wykorzystanie osiągnięć naukowych dokonanych w Gruzji.
ocenił Sergo Tepnadze z Gruzji Uniwersytet Lotniczy.
Zdecydowaliśmy się na wejście na rynek gruziński, widząc potencjał w zakresie dostępu do zasobów i dużą chęć współpracy. Coraz szersze wysiłki Unii Europejskiej, wsparcie i inicjatywy rządowe oraz geopolityczna, strategiczna lokalizacja umożliwiająca dostęp do rynków światowych sprawiają, że Gruzja jest dla nas rynkiem kluczowym.
wyjaśnia Sebastian Konkol ze Spectre Solutions.
W trakcie wydarzenia zaprezentowany był egzemplarz drona Spectre 1, zaprojektowanego i wyprodukowanego przez firmę Spectre Solutions w Polsce.
O stronach podpisujących
Spectre Solutions to polski producent dronów, który na przestrzeni ostatnich 10 lat opracował
dojrzałą platformę do pionowego startu i lądowania (VTOL) o zasięgu lotu 140 km.
December 32 to firma, która łączy rynki wschodnie i zachodnie, a jej celem jest wprowadzanie
innowacyjnych technologii do Gruzji i stymulowanie lokalnego ekosystemu innowacji.
Gruziński Uniwersytet Lotniczy jest jedyną wyższą uczelnią w Gruzji, która od 1992 roku kształci
zawodowych lotników w zakresie szkolenia pilotów, inżynierii i zarządzania transportem lotniczym.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy