Sprite – nowa odsłona drona dla podróżników
O dronie dla podróżników pisaliśmy już w listopadzie 2014 gdy obecny Sprite nosił nazwę Backcountry Drone i był w fazie projektowania, pierwszych testów w locie, stałych udoskonaleń konstrukcyjnych oraz software’owych. Obecnie pod nową nazwą zarówno drona jak i samej firmy (kiedyś First Ascent – teraz Ascent Aerosystems) dron dla podróżników trafił w końcu na Kickstarter i jeśli uzbiera $200,000 to wejdzie ostatecznie w fazę produkcji i sprzedaży na szeroką skalę. Ma na to spore szanse – obecnie firma uzbierała już prawie połowę kwoty, a do końca zostało jeszcze 23 dni.
Nowy Sprite to już nie ten sam nieco toporny w swej budowie dron „dla podróżników”, który swym wyglądem przypomina mały latający termos.
Oczywiście konstruktorzy zachowali swój pierwotny projekt drona o podłużnym zaokrąglonym kształcie tuby. Jednak nowa konstrukcje jest bardziej smukła, dobór kolorów bardziej atrakcyjny i choć wymiary drona są większę od jego prototypu to wciąż zachował swój bardzo podręczny charakter. Jednak to, co uległo w nim największej zmianie i co stanowi jego wartość to niesamowite możliwości techniczne umieszczone w tak kompaktowej zwartej konstrukcji, w dodatku latającej w pełni autonomicznie.
Nowy Sprite to przede wszystkim:
- kompaktowa, trwała i wodoodporna konstrukcja umożliwiająca loty niemalże w każdych warunkach
- autonomiczne loty z użyciem GPS i transmisją danych telemetrycznych
- możliwość manualnego sterowania poprzez aplikacje mobilne na tabletach/smartfonach
- wiele różnych programowalnych opcji misji, w tym loty po wyznaczonej trasie po waypointach oraz tryb „follow me” czyli podążania za określonym obiektem (point-of-interest)
- 2-osiowy gimbal kompatybilny z kamerami GoPro
- sterowanie tzw. „push-button interfejs” czyli możliwe wykonywanie lotów po naciśnięciu zaledwie jednego przycisku, bez konieczności noszenia ze sobą komputera, tabletu czy aparatury RC
- zasięg nawet do 6km w zależności od wyposażenia i obciążenia wagowego
- możliwość lotu w trybie FPV (jako opcja, dron jest do tego przygotowany)
- technologia omijania przeszkód terenowych
- mocne oświetlenie LED do operacji w nocy
Jak zapewniają jego wynalazcy – Sprite to nie zabawka a w pełni funkcjonalne narzędzie, które można zastosować m.in. do:
- akcji ratunkowych np. w trakcie klęsk żywiołowych
- operacji z kategorii Search & Rescue
- monitoringu i ochrony obiektów
- monitoringu środowiska i zbierania danych
- planowania przestrzennego i inżynierii miejskiej
- inspekcji obiektów i wiele więcej
Porównanie cen Sprite, drona 3D Robotics IRIS+ oraz Phantoma 3 wg producentów wychodzi na korzyść Sprite’a:
Od początku śledzę ten projekt z wielkim zainteresowaniem i muszę przyznać, że obecnie mam jeszcze większą chęć go kupić i przetestować. To jedna z ciekawszych konstrukcji, które wnoszą coś nowego do rynku cywilnych dronów w średniej klasie cenowej.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy