Statystyki UAVO 2013 – 2017
Z początkiem stycznia Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował nowe statystyki wydanych świadectw kwalifikacji za rok 2017 oraz od początku wydawania świadectw UAVO czyli od 2013 roku. Zapraszam do zapoznania się z danymi i moim komentarzem.
Zacznijmy od tabeli przedstawiającej przyrost osób z uprawnieniami UAVO (VLOS, BVLOS, INS) na przestrzeni ostatnich 4 lat. Poszczególne wartości oznaczają ilość zdobytych uprawnień w danym roku (bez sumowania ich z poprzednimi latami):
Dane z tabeli przerzuciłem do arkusza kalkulacyjnego, z którego otrzymałem nieco bardziej przejrzysty wykres:
Widać wyraźny „boom” na uprawnienia VLOS w 2015 roku. Co ciekawe liczba zdobytych uprawnień VLOS w 2016 specjalnie się nie różniła od 2015, ale kolejny „boom” widać w 2017 roku. Czemu? Ano weszło w życie nowe rozporządzenie, które na osoby latające bez UAVO nałożyło obowiązek zachowania 100m w poziomie od linii zabudowy i 30m od ludzi, pojazdów i pojedynczych budynków. Efekt był taki, że osoby chcące latać rekreacyjnie w miastach przystępowały do uzyskania UAVO (przypominam: do celów „komercyjnych”) tylko po to, by móc latać w pobliżu terenów zabudowanych lub po prostu w obrębie miast.
Warto również zajrzeć do statystyk ogólnych świadectw kwalifikacji (dla całego personelu lotniczego): zarówno tych nowo wydanych (w 2017) jak i tych z zeszłych lat. Tutaj możemy dostać informację ile kobiet i mężczyzn jest wśród operatorów dronów z UAVO.
Za sam rok 2017:
Od początku (2013) do końca 2017:
Z informacji, które udało mi się uzyskać kilka dni temu liczba operatorów dronów w Polsce przekroczyła już 6400 (zapewne przedświąteczny wysyp egzaminów poskutkował wydaniem kolejnych ponad 100 świadectw już w styczniu tego roku). Jeśli trend wzrostowy się utrzyma to w tym roku (2018) liczba operatorów dronów z UAVO przekroczy najliczniejsza do tej pory grupę posiadaczy świadectw kwalifikacji – paralotniarzy (świadectwo PGP), których na koniec roku 2017 było 6379. Być może gdy to piszę operatorów dronów już jest oficjalnie więcej… 😉
Wszystkie dane zostały zaczerpnięte ze strony ULC: Statystyki personelu lotniczego, prócz pierwszej tabeli, którą otrzymałem bezpośrednio od Pani Beaty Łojszczyk z ULC, za co serdecznie dziękuję.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy