AktualnościZ Polski

Usługi cyfrowe dla BSP za 61,5 mln zł

Dziś – we wtorek 30.06.2020 r. – podczas uroczystości w Elektrowni Powiśle prezes PAŻP – Janusz Janiszewski – oraz dyrektor departamentu projektów e-administracji w Centrum Projektów Polska Cyfrowa – Ewa Siczek – podpisali umowę na realizację dronowego projektu rozwojowego pt. „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” o wartości ponad 61,5 mln zł. To pierwsza w historii umowa na dofinansowanie rozwoju branży dronowej z funduszy UE. Projekt będą współtworzyć: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Ponad 51 mln zł, czyli 85 procent wartości projektu zostało pozyskane z dotacji unijnej.

Usługi cyfrowe, o których mówi projekt będą opierały się na automatyzacji działań i będą dotyczyły wszystkich głównych obszarów związanych z rynkiem BSP. Bezpośrednimi odbiorcami będą zarówno użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych (amatorzy i profesjonaliści, firmy, służby i instytucje państwowe) jak również obywatele niezwiązani na co dzień z lotnictwem.

Podpisanie umowy na realizację projektu "Usługi cyfrowe dla BSP" - 30.06.2020
Źródło: https://www.pansa.pl/transformacja-dronowa-przyspiesza/

„To jest historyczny moment. Dziś wchodzimy w nową przestrzeń: w gospodarkę i w transport lotniczy scyfryzowany w pełni, gdzie właśnie to dofinansowanie, które otrzymujemy od państwa polskiego, którego jesteśmy beneficjentem, pozwoli na wdrożenie cyfrowej polskiej awiacji w najbliższym czasie”

– powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

„W niedługim czasie, to jest na przestrzeni następnych 3 lat, ponad 90 proc. wszystkich przedsiębiorców polskich będzie korzystało z usług dronowych.” – dodał.

W przeciągu 9 miesięcy PAŻP dokona całkowitej cyfryzacji administracyjnej w zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi,

W ramach projektu powstanie m.in. Krajowy System Informacji Dronowej (KSID) – cyfrowa platforma do realizacji spraw związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi. W oparciu o system KSID zostaną udostępnione funkcjonalne i przyjazne dla odbiorców usługi m.in. : e-rejestracja, e-learning, e-SORA, czy e-identyfikacja.

 Źródła:

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Mavic Air 2: udana ewolucja - recenzja 2

Następny

Konferencja naukowa UODO „Drony a prywatność” - 8.07.2020

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *