W jakiej cenie można złożyć własnego drona?
Na forach i grupach dyskusyjnych co jakiś pojawia się pytanie o koszt złożenia własnego wielowirnikowca, który mógłby posłużyć w przyszłości do filmowania z powietrza kamerą sportową GoPro, SJCAM, Xiaomi Yi czy inną. Przy spadających cenach elektroniki oraz możliwościach zamówienia poszczególnych elementów taniej z chińskich sklepów koszt takiej konstrukcji można zamknąć już w 1000zł.
Żeby nie być gołosłownym przedstawię symulację kosztów poszczególnych elementów. Oczywiście nie będą tu uwzględniał kosztów czasu pracy, który jest wymagany do złożenia konstrukcji. Zakładam, że robimy takiego drona dla siebie a wynagrodzeniem za włożony czas i wysiłek będzie nabyta wiedza oraz satysfakcja z „ulotnienia” konstrukcji, którą własnoręcznie stworzycie.
Zakładamy również, że ma to być konstrukcja do nauki latania, dla początkujących (odpadają tanie zestawy małych dronów wyścigowych). Ma być przy tym bardzo standardowa i możliwie tania. Z tego względu będzie to konstrukcja oparta o quadcopter – 4-wiernikowiec – najpopularniejszy rodzaj wielowirnikowca. Koszty poszczególnych elementów będą podawane w zaokrągleniu w górę.
1. RAMA
Tutaj bez zastanowienia wybór pada na ramę F450 – najpopularniejszą w tej klasie, składającą się z dwóch „center-plate” czyli płyt centralnych (górnej i dolnej) z włókna szklanego oraz czterech plastikowych wytrzymałych ramion. Jest to rama bardzo tania i ma tę zaletę, że bez problemu dostaniemy do niej pojedyncze ramiona, gdyby uległy złamaniu – nie trzeba od razu kupować całej nowej lub w całości wymieniać na inną.
- Koszt w polskich sklepach: 90zł
- Koszt w chińskich sklepach: 50-60zł
2. PODWOZIE
Nie jest obowiązkowe jeśli nie zamierzamy używać gimbal’a, ale warto zamocować od razu i nauczyć się startować, a przede wszystkim lądować od razu na podwoziu
- Koszt w polskich sklepach: 20zł
- Koszt w chińskich sklepach: 16zł
3. SILNIKI
Ciężko wybrać jedną konkretną markę, bo budżetowych silników w tej klasie (ok. 1000KV i 200W mocy) jest całkiem sporo. Dwa przykładowe:
Silnik Emax MT2213
- Koszt w polskich sklepach: 65zł
- Koszt w chińskich sklepach: 40zł
Sunnysky x2212 980kv
- Koszt w polskich sklepach: 80zł
- Koszt w chińskich sklepach: 60zł
4. REGULATORY
Wybór jest dość szeroki, celujemy w regulatory 20-30A, np. Emaxy BLHeli lub podobne.
- Koszt w polskich sklepach: 50 – 60zł
- Koszt w chińskich sklepach: 30-40zł
5. KONTROLER LOTU (FC)
Tutaj rozrzut jest największy. Możemy wybrać pomiędzy CC3D / NAZE32 za niecałe 100zł bez wspomagania barometrem i GPS, poprzez APM 2.8 – kompletny kontroler i autopilot w jednym, po popularne DJI NAZA V2 lub z wyższej półki PixHawk, DJI A2, DJI Wookong . Dla przykładu wybierzmy coś ze średniej półki cenowej, czyli APM 2.8 z GPS, barometrem i kompasem.
- Koszt w polskich sklepach: 300zł
- Koszt w chińskich sklepach: 200zł
6. RADIO RC + ODBIORNIK
Tutaj również – jak w przypadku kontrolerów lotu – rozbieżność jakościowa i cenowa może być bardzo duża. Wybieramy jednak zestaw budżetowy i będzie to FlySky FS-i6 (lub Turnigy TGY-i6 – w zasadzie to samo).
- Koszt w polskich sklepach: 250-300zł
- Koszt w chińskich sklepach: 200zł
7. PAKIET LIPO
Pakiet zasilający około 5000-5500mAh. Przykładowo budżetowy Multistar 3S 5200mAh 10C:
- Koszt w polskich sklepach: 120zł
- Koszt w chińskich sklepach: 120zł
8. ŚMIGŁA
Do wybranych przez nas wcześniej silników będą pasować plastikowe śmigła 10×4.5:
- Koszt w polskich sklepach: 20-30zł
- Koszt w chińskich sklepach: 10-20zł
9. DROBNICA
Do złożenia będzie nam jeszcze potrzebnych kilka drobnych części np. PDB, czyli Power Distribution Board do rozdzielenia napięcia pomiędzy 4 regulatory (10-20zł), konektory do regulatorów/silników/kabla zasilającego od PDB (ok. 50zł), kawałek kabla do PDB (10zł), jakieś zippery (10zł) – przyjmijmy, że na ten cel potrzebne będzie okrągłe 100zł.
Czego nie uwzględniamy?
Nie będziemy brać pod uwagę gimbala z kamerą, bo to kwestie bardzo indywidualne. Gimbale dwuosiowe można dostać już od 200zł, kamery sportowe np. Xiaomi Yi od około 270zł, ale nie jest to obowiązkowe wyposażenie drona więc je sobie odpuścimy. Podobnie odpuszczamy sobie cały zestaw FPV (kamera, nadajnik, odbiornik, ekran LCD/gogle), bo to już spory koszt.
Podsumowanie
Części kupowane w polskich sklepach (tańsze silniki): 1360zł
Części kupowane w chińskich sklepach (tańsze silniki): 976zł
Należy oczywiście zdać sobie sprawę, że uwzględniliśmy np. tylko jeden pakiet Lipo, który dam nam ok. 15 minut lotu, więc przydałby się przynajmniej drugi. Podobnie ze śmigłami – te lubią się łamać, gdy dron jest w rękach początkujących operatorów, więc warto pomyśleć przynajmniej o jednym komplecie zapasowym. Nie mniej jednak przy ściągnięciu wszystkich części z Chin jesteśmy w stanie zmieścić się w koszcie 1000zł, by stworzyć maszynę średnich rozmiarów (45cm przekątnej) do ćwiczeń latania i z możliwością doposażenia w gimbal, kamerę i system FPV w razie potrzeby.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy