AktualnościLotnictwo wojskoweZ PolskiZastosowania dronów

WB Electronic bezkonkurencyjna w przetargu MON?

Nieco ponad 2 tygodnie temu – 15 stycznia 2015r. – Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił zamiar zakupu bezzałogowych systemów powietrznych w dwóch klasach: mini – o kryptonimie Wizjer i taktycznej krótkiego zasięgu o kryptonimie Orlik.

Aktualnie Wojsko Polskie używa już zestawów z klasy mini – są to drony FlyEye polskiego producenta WB Electronics. Wywołało to zaskoczenie prezesa WB Electronics Piotra Wojciechowskiego, że MON znów ogłasza przetarg na drony tego typu. Jak wyjaśnia jednak – może chodzić o chęć modyfikacji (dostosowania do konkretnych działań) tych zestawów. Nowe zestawy bezzałogowców w klasie mini wraz z systemami logistycznymi oraz szkoleniami operatorów w ilości 15 zestawów mają zostać dostarczone wojsku do 2017 roku.

Z kolei w klasie taktycznej krótkiego zasięgu ma zostać dostarczonych 12 zestawów – również z systemem logistycznym i szkoleniem – do 2022 roku (potem przewidziano jeszcze kolejne dostawy).

W obu kategoriach kryteriami wyboru będą: cena (w 60% zadecyduje o wyborze), koszt eksploatacji BSP (w 25%) oraz parametry techniczne dronów (w 15%).

Flytronic - Manta UAV
Manta firmy WB Electronics (kiedyś Flytronic)

 

WB Electronics jako potentat wśród krajowych producentów BSP dla wojska będzie oczywiście startował w przetargu. Czy ma konkurentów? Wśród polskich firm niespecjalnie, ale MON może rozważać również zagranicznych dostawców w obu kategoriach. Tymczasem WB Electronics do programu Wizjer chce ponownie wystawić FlyEye, które są zdecydowanym faworytem z racji obecnego wykorzystania tych dronów i pozytywnych zdań na ich temat. Z kolei w programie Orlik firma chce wystawić najnowszy produkt – drony Manta, które w zasadzie również nie mają konkurencji na naszym rynku, jeśli chodzi o podobne drony taktyczno-wojskowe tej klasy.

MON realizuje kolejne zakupy zestawów BSP w oparciu o plan modernizacji wojska o nazwie „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne” realizowanego w latach 2013-2022, który zakłada zakup ponad 80 zestawów – łącznie ok. 350 dronów różnych klas.

W przetargu udział wezmą:

  • Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w Warszawie (lider konsorcjum), PIT-RADWAR S.A. w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie;
  • Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu;
  • EADS PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. w Warszawie;
  • WB Electronics S.A. w Ożarowie Mazowieckim
  • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Mazury Drone Show 2015 - 1-3 maj 2015 , lotnisko Aeroklubu Krainy Jezior

Następny

Alibaba dostarcza herbatę dronami - to nie żart!

1 Komentarz

  1. 19 lutego 2015 at 12:00 — Odpowiedz

    […] dni temu pisaliśmy o przetargu na drony klasy taktycznej i mini w ramach projektów Orlik i Wizjer, które mają zasilić polską armię. Tymczasem MON ogłasza również przetarg na bezzałogowce, […]

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *