YUNEEC H850-RTK – dron do zadań specjalnych
Dron klasy biznesowej, zaprojektowany specjalnie z myślą o rozpoznaniu, służbach ratowniczych, bezpieczeństwie publicznym, inspekcjach oraz geodezji, który przykuł uwagę samego Pawła Mateńczuka ps. Naval – weterana wojennego z Iraku i Afganistanu. Mowa oczywiście o najnowszym dronie do zadań specjalnych H850-RTK, firmy Yuneec – jednego z największych producentów bezzałogowców na świecie.
Konstrukcja hexacoptera oferuje niezbędne bezpieczeństwo, moc, wydajność, stabilność i zdolność do przenoszenia cięższych ładunków w ekstremalnych warunkach pogodowych, silnym wietrze i deszczu. W zależności od obciążenia użytkowego możliwe są loty trwające do 65 minut oraz obciążenie do 3 kg. Wszystkie payload’y H520E są kompatybilne z H850-RTK. Ułatwia to korzystanie z kamer Yuneec na dwóch różnych platformach: H520E i H850.
Bezzałogowiec pełen technologii
Istotną cechą maszyny jest odbiornik satelitarny. Zamontowano w niej urządzenie GNSS-RTK śledzące sygnały GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou, które pozwala z chirurgiczną precyzją wyznaczać pozycję maszyny dla potrzeb fotogrametrycznych. Zapis surowych obserwacji umożliwia także postprocessing danych z wykorzystaniem techniki PPK. Co istotne, zastosowanie podwójnej anteny satelitarnej zapewni kontynuowanie pracy w razie awarii jednej z nich oraz jeszcze bardziej zwiększy precyzję pomiaru m.in. w działaniach geodezyjnych.
Drona można integrować z wieloma rodzajami sensorów, w tym z kamerami światła dziennego, kamerami termowizyjnymi czy wielospektralnymi, a także skanerami laserowymi, lampami matrycowymi czy zewnętrznymi modułami obliczeń brzegowych. Kontroler lotu zbudowany został na platformie na PX4.
H850 jest wyposażony w podwójne IMU, kompas, barometr, dwie anteny RTK i dwie inteligentne baterie. Nawet z działającymi tylko pięcioma silnikami dron jest w stanie bezpiecznie wylądować. Jednym kliknięciem użytkownik może zainstalować certyfikowane przez YCAP urządzenie Drone-Tag do zdalnej identyfikacji, która stanie się obowiązkowa w Europie w 2024 roku. Pełna specyfikacja drona.
,,To co jest niezwykle istotne, to fakt, iż dron posiada bezpieczną, zamkniętą komunikację i żaden sygnał o lokalizacji operatora czy statku nie wydostaje się na zewnątrz. Jest to kluczowe zarówno w trakcie obecnych działań na Ukrainie jak i poza obszarem pola walki. Współczesna sytuacja pokazała wagę bezpieczeństwa cyfrowego dronów. Od niego zależy często życie ludzkie operatora jak również bezpieczeństwo danych nt naszych infrastruktur, masowo przecież gromadzonych na terenie kraju. Jest to kluczowy trend w Europie zachodniej i Stanach zjednoczonych, na który kładzie się nacisk również u nas.”
zapewnia Justyna Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind.
Naval, weteran wojenny, zachwycony nowym dronem
Podczas opracowywania H850 położono również duży nacisk na bezpieczeństwo lotu i danych. To i wiele innych zalet drona docenił sam Naval, weteran wojenny z Iraku i Afganistanu, który wraz Justyną Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind oraz Marcelem de Graafem, Chief Operating Officer’em Yuneec zaprezentował nowy bezzałogowiec podczas ostatnich targów MSPO w Kielcach – trzeciej wystawy sprzętu wojskowego w Europie, po targach w Paryżu i Londynie.
,,Taktyka obsługi drona jest niezwykle ważna. Zleca się by H850 przy starcie nie obierał od razu kursu pionowego, tylko przez pewien czas leciał nad ziemią. Pokazuje to dbałość producenta nie tylko o jakość drona, ale również o odpowiednie ukierunkowanie działań operatora w trakcie obsługi bezzałogowca”
wskazał Paweł Mateńczuk ps. Naval.
Pełna relacja z prezentacji dostępna jest na oficjalnym profilu AeroMind – Drony.
O aeroMind
aeroMind jest oficjalnym dystrybutorem profesjonalnych dronów (UAV), systemów antydronowych (C-UAV) oraz indywidualnych aplikacji UAV. Ich oferta zaczyna się od profesjonalnych dronów Yuneec, poprzez własny system dalekiego zasięgu, aż po mobilne laboratorium Atmon FL. Marka dostarcza produkty UAV dla wojska, policji, straży pożarnej, branży security oraz wyspecjalizowanych resellerów, a także zapewnia przyjazny dla użytkownika system B2B i profesjonalne wsparcie techniczne. AeroMind zostało wyróżnione za innowacyjny produkt termiczne maty maskujące INVISI-TEC IR, które umożliwiają operatorom dronów ukrycie się przed bezzałogocami przeciwników wyposażonymi w kamery termowizyjne na konkursie „Lider bezpieczeństwa państwa 2022” na MSPO w Kielcach.
O Yuneec
Marka założona w 1999 roku w Hong Kongu, od ośmiu lat funkcjonująca na całym świecie pod nazwą Yuneec. Swoje biura posiada w Chinach, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie największy producent radiowo sterowanych modeli samolotów (OEM) na świecie. Współzałożyciel i największy producent dronów w Dronecode, branżowej platformie open source dla wspólnych innowacji. Na swoim koncie posiada już ponad milion sprzedanych dronów.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy