Czy zagraniczne uprawnienia są akceptowane w Polsce (i odwrotnie)?
Częste pytanie operatorów powtarzające się na forach i grupach dyskusyjnych dotyczy tego, czy polskie świadectwo kwalifikacji UAVO jest akredytowane za granicą oraz czy zagraniczne uprawnienia do operowania dronami są ważne również w Polsce. Jak jest na prawdę?
Zdecydowanie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie: czy zagraniczne uprawnienia na drona są akredytowane w Polsce, bo to zależy od polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a ten ma dość jednoznaczne stanowisko w tej kwestii.
Zagraniczne uprawnienia w Polsce
ULC od dawna (zasadniczo słyszałem o tym już na seminarium w 2016 roku) w osobie Pawła Szymańskiego – Dyrektora Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych prezentuje stanowisko, że zagraniczne uprawnienia w Polsce są akceptowane przez ULC. Oczywiście, żeby mieć 100% pewność i ewentualną „podkładkę” w razie kontroli policji lub pracowników ULC należałoby dostać od wspomnianego urzędu pismo np. w formie maila, w którym ULC przychyla się do akredytacji konkretnego uprawnienia konkretnego operatora, który zgłosi się do ULC. Tą sprawę najlepiej załatwić wysyłając mail z prośbą o akredytację na adres: lbsp@ulc.gov.pl lub dzwonić pod numer tel.: 022 520 72 57 w celu dopytania o szczegóły. Jest to zbiorczy adres e-mail do Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, a wiadomość trafi do wszystkich pracowników tego departamentu, dzięki temu dostaniemy odpowiedź od osoby zajmującej się konkretnie taką akredytacją.
A co z polskim UAVO za granicą?
Tutaj sytuacja się komplikuje, bo to zależy już od urzędów lotniczych w danym państwie. O ile ULC akceptuje zagraniczne uprawnienia w Polsce, tak w drugą stronę może być różnie. W niektórych państwach nie ma nawet odpowiednika polskiego UAVO albo lokalne uprawnienia służą do innych celów niż loty komercyjne. Trzeba jednak przyznać, że na arenie europejskiej Polska może być wzorem dla innych państw jeśli chodzi o opracowane i wdrożone zasady lotów dronów – są one dość jednoznaczne i jasne dla wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej.
Najlepsza rada jaką mogę dać to: przed podróżą do określonego państwa proponuję: 1) zapoznać się z zasadami lotów dronów w danym kraju (np. tutaj) i 2) tam gdzie konieczne jest posiadanie uprawnień – napisać do danego urzędu lotnictwa e-mail lub fax z prośbą o akredytowanie polskiego świadectwa kwalifikacji UAVO. Najlepiej mieć taką akredytację w formie pisemnej i wydrukowanej np. jako odpowiedź na naszego maila od danego urzędu. W razie kontroli będzie stanowiła pewnego rodzaju dowód, że zajęliśmy się sprawą wcześniej i mamy akceptację na wykonanie lotów np. komercyjnych „z użyciem” polskiego uprawnienia UAVO.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy