Zespół Nomagic Warsaw MIMotaurs w finale prestiżowego konkursu
Zespół młodych naukowców Nomagic Warsaw MIMotaurs związany od lat z Uniwersytetem Warszawskim i oraz spółką IDEAS NCBR (zawiązaną przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w celu m.in. wsparcia rozwoju młodych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją i rozwiązaniami
informatycznymi dla ekonomii cyfrowej), zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu robotycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Konkurs, o którym mowa to Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) 2023 – międzynarodowy konkurs organizowany co dwa lata w Abu Dhabi. Jest to rywalizacja kierowana dla zespołów uniwersyteckich, centrów naukowych oraz wszystkich niezrzeszonych innowatorów działających w obszarze autonomicznych robotów i pojazdów.
Polacy z Nomagic Warsaw MIMotaurs zakwalifikowali się do finału wraz z czterema innymi zespołami:
- Fly Eagle (członkowie zespołu pochodzą z Beijing Institute of Technology (BIT) oraz Khalifa University (KU));
- ROC (naukowcy ze skandynawskich uniwersytetów Danmark Tekniske Universitet (DTU) i Luleå tekniska universitet (LTU));
- KAIST (zespół mieszany składający się z naukowców z czterech uniwersytetów południowokoreańskich: MORIN (Mobile Robotics & Intelligence Lab), USRG (Unmanned Systems Research Group), VILab (Visual Intelligence Lab), IAM (Institute for Air Mobility) oraz dwóch start-up’ów technologicznych: PABLO AIR i Avikus);
- UNIZG-FRE (chorwacki zespół Uniwersytetu w Zagrzebiu, na który składają się członkowie dwóch laboratoriów: LARICS (Laboratory for Robotics and Intelligent Control Systems) i LABUST (Laboratory for Underwater Systems and Technologies));
Polacy zaprojektowali, zbudowali, zaprogramowali i wytrenowali rój latających dronów. Zajęło im to prawie dwa lata.
W zespole Nomagic Warsaw MIMotaurs pracują programiści, architekci projektowi, eksperci od AI, fizycy, mechanicy, elektronicy – ludzie z doświadczeniem akademickim jak również nabytym w różnego rodzaju projektach B+R, innych konkursach (np. na łazika marsjańskiego czy w wyścigach dronów autonomicznych). Kapitanem drużyny jest Karol Pieniący – lider zespołu badawczego zajmującego się algorytmami w bezzałogowych statkach powietrznych w IDEAS NCBR.
Finał konkursu MBZIRC 2023 odbędzie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi w lutym 2024 r. Po dwóch pierwszych fazach konkursowych (pierwsza faza – teoretyczno-koncepcyjna, druga – faza symulacji) przyszedł czas na zaprezentowanie w praktyce wytworzonych robotów, które mają wykonać przydzielone im zadania. Warto pamiętać, że jest to konkurs dla robotów autonomicznych – nie są to maszyny sterowane ręcznie lecz przez przygotowane i wytrenowane wcześniej algorytmy AI.
Zatem drony zbudowane przez Polaków w sposób autonomiczny będą musiały np. odnaleźć na morzu konkretną łódkę zgodną z zadaną wcześniej specyfikacją. Następnie autonomiczny katamaran (otrzymany od organizatorów) wyposażony przez polską drużynę konstruktorów podpłynie do odnalezionej łodzi, a z jego pokładu wystartują kolejne drony, dla których jednym z postawionych zadań będzie przeniesienie wskazanego przedmiotu z łódki na statek. Całe oprogramowanie od nawigacji i komunikacji po sztuczną inteligencję w zakresie percepcji czy zarządzania rojem dronów zostało napisane przez członków zespołu Nomagic Warsaw MIMotaurs.
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę w wysokości 2 mln dolarów, a łączna pula nagród to 3,25 mln dolarów. Trzymamy kciuki za polski zespół!
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy